Son Dakika
25 Mayıs 2020 Pazartesi

BAŞARIR: “YOKSULLUK İKTİDARIN AYIBIDIR”

14 Mayıs 2019 Salı, 14:32

CHP Mersin Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Ali Mahir Başarır, GSM operatörlerinin telefon faturalarının ödenmemesi nedeni ile hizmetin kısıtlanması/durdurulması ve hattın tekrar hizmete açılması durumunda, açma-kapama işlemi için  vatandaşlardan ücret alınmasının önüne geçilmesi için kanun teklifi verdi.

İktidarın Ayıbıdır!!!

5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nda değişiklik teklifinde bulunan CHP’li Başarır, “vatandaşlarımızın sadece cep telefonu değil elektrik, su, doğalgaz  faturalarını ödeyememeleri kendilerinin değil, mevcut iktidarın ayıbıdır” dedi.

Açlık Sınırı 2047, Yoksulluk Sınırı 7.080 TL
 
CHP’li Başarır milyonlarca vatandaşımızın elektrik, su, doğalgaz, cep telefonu faturalarını ödeyemediğini hatırlatarak; “4 kişilik bir aile için açlık sınırının 2047, yoksulluk sınırının 7.080 TL olduğu bir ortamda vatandaşlarımızın elzem olan faturalarını ödeyememeleri gayet doğaldır. Burada asıl düşünülmesi gereken halkımızın bu duruma neden ve nasıl getirildiğidir” dedi.

Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, cep telefonları faturalarına yansıtılan birçok vergi varken , bir de açma- kapama ücreti ile vatandaşlarımıza bir bedel daha yansıtılması uygun değildir, dedi.

Başarır, Kanun Teklifinin gerekçesinde; “Bilindiği üzere, günümüz teknoloji dünyasında GSM hatlarının açılması, kapatılması gibi işlemler elektronik ortamda  ‘tek tık’la yapılması mümkün olan işlemler haline gelmiştir. Borcundan dolayı kapatılan hattın aktif hale getirilmesi için ek hiçbir işlem yapmamakta, herhangi bir işleme gerek görmemektedirler. Dolayısıyla hiçbir işlem yapılmasına dahi gerek olmayan bir durumda tüketiciden açma kapama bedeli alınması, sebepsiz zenginleşmedir” sözlerine yer verdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz