Son Dakika
21 Mayıs 2020 Perşembe

VEYİS AVCI’DAN ÇİFTÇİYE BÜYÜK DESTEK

24 Nisan 2019 Çarşamba, 09:59

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, oluşan afetlerden dolayı bölgelerimizde zarar gören ürünlerimizin erkencilik başta olmak üzere ürün kalite ve verimi önemli ölçüde etkilendiğini belirtti.

Tarsus’ta 10’dan fazla mahallede ekili alanlarının yağan yağmurlardan dolayı zarar gördüğünü ifade eden Başkan Veyis Avcı, “Bölgemizde son 20-25 gün içerisinde vuku bulan dolu afeti  neticesinde Sucular, Dedeler, Sayköy, Kerimler, Pirömerli, Karadiken, Kaklıktaşı, Tepeköy, Taşçılı, Çakırlı ve bir çok mahallelerdeki tarım alanlarında şeftali, erik gibi meyveler ve bir çok
sebze ürünü zarar görmüştür.”dedi. Tarsus Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, “Çiftçilerimizin zarar gören arazilerinin bir bölümü Tarsim kapsamında olmasına rağmen henüz intikali gerçekleşmeyen çok hisseli ve küçük ölçekli bir çok tarım arazisi de bu felaketten zarar görmüş olup Tarsim kapsamında bulunmamaktadır” kaydetti.
Avcı, “Oluşan afetlerde bu bölgelerimizde zarar gören afetlerde bu bölgelerimizde zarar gören ürünlerimizin erkencilik başta olmak üzere ürün kalite ve verimi önemli ölçüde etkilenmiştir. Çiftçilerimizin zarar gören arazilerinin bir bölümü Tarsim kapsamında olmasına rağmen henüz intikali gerçekleşmeyen çok hisseli ve küçük ölçekli bir çok tarım arazisi de bu felaketten zarar görmüş olup Tarsim kapsamında bulunmamaktadır. Bu kapsamda olmayan tarım arazilerinin zararlarının karşılanması ve çiftçilerimizin zararlarının giderilmesi gerekmektedir. İlçemizde pamuk ve soya ayçiçeği ürününe ait destek ödemeleri halen çiftçilerimize ödenmemiş olup bu ürünlere ait destek ödemelerinin yapılmasını ve çiftçilerimizin mağduriyetinin giderilmesini talep ediyoruz.
Bölgemiz için en büyük ekiliş alanına sahip buğday ürününün satışında da bir çok problem ile karşı karşıya kalmaktayızYaşanan tüm olumsuzluklar çiftçimizin tarım yapabilme gücünü hevesini ve
isteğini kırmakta olup bölgemizde tüm sıkıntıların çözüme kavuşturulması ve gerekli tedbir ve önlemlerin alınmasıyla talebini istiyoruz” dedi. Avcı, kırsal kalkınma kapsamında 600 metre rakıma verilen file sistemi desteğinin 300 metre veya 200 metreye kadar indirilmesini istediklerini, bu şekilde doludan kaynaklanan hasarın en aza indirilebileceğini sözlerine ekledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz