Son Dakika
  • 3 dakika önce
  • 9 dakika önce
  • 5 gün önce
  • 5 gün önce
  • 1 hafta önce
  • 1 hafta önce
  • 2 hafta önce
  • 2 hafta önce
  • 2 hafta önce
  • 2 hafta önce
17 Eylül 2019 Salı
10 Kasım 2015 Salı, 10:53
ATA PATIR
ATA PATIR info@ozgehabertarsus.com Tüm Yazılar

Allah, Suudiler ve Atatürk

İslam dünyasında yanlış ve hatalı bir Allah algısı var.

Pek çok hocada ve Müslüman ülkede de aynı durum söz konusu.

Yakın zaman da 1000 dolayında hacda insan ölmüştü.

Ozamanki Söylenenlere bakılırsa Suudi Prensi olacak genç adam ayrıcalıklı olarak hac yapsın diye, yoğunluklu durumlarda çıkıp kapısı olarak planlanan kapılarının kapatılmasından kaynaklanmış… Bunun üzerine gruplar karşılaşınca, öteden beri birey kültüründen yoksun olan ve daha çok sürü kültürüne sahip İslam coğrafyasının insanları birbirini sıkıştırıp öldürmüşler.

O üstün adam prens, değerli  Müslüman kişi geçsin diye ölen insanlar ise kepçelerle üst üstü yığılıp ardından bir çukura gömülmüştü.

Olayın oluş biçimi, olduktan sonrası uygulamalar bir tarafa, dini tarafından meseleye yaklaşıldığında ortaya çıkan sonuçlar çok daha vahim olarak hafızalarda kazındı.

Suudi yönetimi ülkesinde olup biten, yüzlerce insanın nefessiszlikten ölmesi olayından kendini asla sorumlu tutmadı.

Sanki olay başka bir ülkede olmuş gibi..

Siyasi sorumluluk yok yani.

Siyasi sorumluluk olmazsa dini sorumluluk da yok mu derseniz, o da yok. Çünkü ülkenin baş müftüsüne göre sorumlu olan ne iktidar, ne din adamları.. Tüm yanlış ve kötü olayların sorumlusu iktidar değil, Allah. Onların kararı yok. Fikri de yok. Etkisi de yok. Eğer bir suçla aranacaksa mutlaka Allahımız yapmış kulları ise kesinlikle sorumsuzdur..

Suudi Arabistan Baş Müftüsünün verdiği demece bakın..

Bu olay insanın kontrolü dışındadır.

Kimse bunu engelleyemezdi.

Kader alın yazısı kaçınılmazdır.

İnsanın kontrolü dışında olan bir durumsa insanların geçmesi için o yolları kim yaptırdı? Tahliye kapılarını kim kapattırdı?  Ölen Kişiler bilerek ve isteyerek mi ölümü seçti?

Bütün kusurlu işler Allah’ın yaptığı şeyler de bütün iyi şeyler Suudi yönetiminin yaptığı şeyler mi?

Allah’ı mesul tutan ve Allah’ı bilerek veya bilmeden yanlış anlayan bu zihniyetin tek bildiği tek şey suçlamak. Kimsenin itiraz edemeyeceği bir yüce kuvvete gönderme yaparak herkesin başını önüne eğmesini ve iktidarı eleştirmemesini istiyor.

İşte dinin siyasallaşması tam da budur.

Sizi bir şey söyleyeyim mi?

İslam dünyasında bu durum yeni değil.

Hz. Peygamber vefat eder etmez başlayan bir durum. Hz. Peygamber vefat edip, her zaman uyuduğu o sedirin üzerinde yatarken, Arapların ilk işi iktidar kimin olacak sorunuydu..

Halife kim olacak sorusunun cevabını tarih kanlı olaylarla kayıt etti. Peygamberin torunlarının  her birinin başını kesmekten çekinmeyen Arap iktidar sahipleri, bütün bu gerçeklikler ve ihanetler için dahi tıpkı bugünkü gibi fetvalar verdiler.

Suudi yönetiminin tüm haksızlıklarını din ile ilişkilendirip meşrulaştıran o baş müftü gibiler İslam tarihinin derinliklerinde çoktur..

Dünyadaki bir çok Müslüman ülkede bir çok iktidar, iktidar gücünü ve yaptıklarını halka kabul ettirmek için gerekirse yandaş hocalardan din adamlarından istifade etmişlerdir.

Siyasetin elinden dini kurtaran adam Atatürk’e neden küfür ediyorlar sanıyorsunuz?

10 kasım  Atatürk’ün ölüm yıl dönümü, Türkiyede bir çok insan tarafından yas günü olarak anılırken, acaba gizlice içten içe bayram edenler varmıdır..?

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz